Ezt érdemes tudni a könnyűszerkezetes házakról

Ezt érdemes tudni a könnyűszerkezetes házakról

Könnyűszerkezetes házban gondolkodik? Építene vagy építtetne? Nem könnyű eligazodni a különböző megoldások, technológiák, tervek és árak terén.

Összegyűjtöttük a könnyűszerkezetes házak legfontosabb előnyeit és hátrányait, egy építkezés főbb lépéseit és az árakat.

A könnyűszerkezetes házak főbb jellemzői

A könnyűszerkezetes házak a legelterjedtebb háztípusok a világon: Észak-Amerikában, Skandináviában, a Távol-Keleten a családi házak döntő többsége ezzel a technológiával készül. Magyarországon ezzel az építési móddal annak ellenére bizalmatlanok vagyunk, hogy az így készült házak energiatakarékosak, passzív házakká alakíthatók, időállók, könnyen átalakíthatók.

A készház, a gyorsház és a könnyűszerkezetes ház, faház szavak, ma már ismertek a lakásvásárlók, lakásépíttetők körében, de pontos jelentésükkel sokan nincsenek tisztában.

Könnyűszerkezetesnek azt az épületet nevezzük, amely 300 kg/m2 súly alatti épületszerkezetből épült. Az e feletti házak, mint az Ytongból (~ 400kg/m2) vagy a téglából készültek (~500kg/m2) nehéz szerkezetűek.

Mikor hívnak valamit készháznak?

A készház elnevezés legtalálóbb megfogalmazása talán a “Ház a gyárból” lenne. Szűkebb értelemben készháznak nevezzük az előre elkészített elemekből létrehozott fal (villany és gépészeti előkészítéssel), tető és födémszerkezetet, melyet gyártóhelyen (üzemben, gyárban) állítanak elő, és vakoltan, ablakokkal ellátva, panelenként szállítanak az építés helyszínére.

Ott daruzás segítségével szerelik össze az egyes, már műhelyben legyártott tető és fal elemeket. A készház készülhet acélszerkezetből, faszerkezetből, ragasztott fatartóból, vagy agyagkavics szerkezetből.

A helyszínen is össze lehet szerelni?

A könnyűszerkezetes ház másik típusa a helyszínen szerelt változat. Jellemzője, hogy fa- illetve fémvázból a helyszínen szerelik össze. Sokkal rugalmasabb építési mód, a megrendelői igényeket még építés közben is figyelembe tudja venni. Továbbá bármilyen területen és terepviszonyok között megépíthető, így hegyoldalon vagy keskeny utak mellett lévő telkeken (ahova darus kocsival nem lehet behajtani).

A gyorsház kifejezés a könnyűszerkezetes házakra illik a legjobban. Ez azt jelenti, hogy a megrendeléstől számítva akár 2-3 hónapon belül beköltözhetünk új, kulcsrakész otthonunkba.

Ki lehet építtető?

Magyarországon kizárólag az a cég építhet könnyűszerkezetes házat, aki a Magyar Szabvánnyal, Harmonizált Eu-Szabvánnyal, vagy ÉMI minősítéssel tehát, ÉME számmal rendelkezik, és eleget tesz a 3/2003-as együttes kormányrendeletben foglaltaknak.

A könnyűszerkezetes házak előnyei

  • Gyorsaság. A könnyűszerkezetes ház építésének és kivitelezésének átfutási ideje körülbelül 60-90 nap.
  • Energiatakarékosság, kiváló hő- és hangszigeteléssel rendelkeznek így a felfűtési időtartam is igen rövid.
  • A könnyűszerkezetes ház hőszigetelő képessége az építés során alkalmazott anyagok tulajdonságaiból adódóan jobb, mint a hagyományos tégla szerkezetű ingatlanoké. Az építési technológiának köszönhetően a fűtési költség mintegy 30-50%-kal is alacsonyabb lehet a hagyományos házakhoz képest. Egy modern könnyűszerkezetes ház 30 cm-es falvastagság esetén összehasonlítva egy modern téglafallal több, mint 200%-kal jobban hőszigetel, ezáltal kisebb a hővesztesége is.
  • Környezettudatosság: a remek hőszigetelő képességnek köszönhetően nem csupán anyagi megtakarításokat lehet elérni, de a környezetterhelés is elkerülhető. Amennyiben a hagyományos gázfűtés helyett elektromos fűtéssel kerül kivitelezésre és ezt napelemmel kombinálják, a ház kifűtése 100 %-ban megoldható megújuló napenergiával.
  • A könnyűszerkezetes technológia egyik fő jellemzője száraz technológia. Az építés gyorsabb ütemben haladhat, mint a hagyományos (pl. tégla) építési technikával, ahol meg kell várni a száradási, kiszáradási időket. A száraz technológia előnye, hogy nem fordulhat elő a szerkezet lezárása (szigetelő és vakoló rétegek felvitele) után, hogy víz rekedjen meg az alapanyagokban. Téglaépületek túl gyors kivitelezése esetén gyakoriak az ilyen problémák, mely később penészesedéshez vezethet.
  • A könnyűszerkezetes házak további előnye, hogy a teherhordás főként a házak külső falaira helyezhető, így a belső terek átalakítására nagyobb rugalmasság van. A falakban húzódó vezetékek, mint fűtés, elektromosság, víz is könnyen áthelyezhetők.
  • Helytakarékosság. A könnyűszerkezetes házak fala vékonyabb a téglából készültekkel szemben, így 10%-kal nagyobb hasznos lakás-alapterületet érhető el.
  • Magas szintű tűzvédelem. A kis lakáson belül keletkezett tüzekkel szemben pl.: adventi koszorú a könnyűszerkezetes ház gipszkarton borítása megvédi a tartószerkezetet. Általánosan elmondható, hogy a gipszkarton borítás 20-40 perc tűzgátlást biztosít. A vázszerkezetet kitöltő ásványi anyagú hő- és hangszigetelések nem éghetőek, tűz hatására nem csöpögnek.
  • Földrengésállóság. A könnyűszerkezetes ház földrengésállósága a rugalmas vázszerkezet és a csuklós kapcsolatokkal kialakított oszlop-gerenda rendszernek köszönhető. Nem véletlen, hogy Japánban olyan népszerűek.
  • Könnyebb az átépítés, a bővítés, mivel nincsenek költséges bontási munkák és a belső falak is gyorsan áthelyezhetők.
  • Időtálló, külföldön már vannak 100-200 éves könnyűszerkezetes házak is.
  • Nem találhatók hőhidak a homogén anyagfelhasználásnak köszönhetően.

A könnyűszerkezetes házak hátrányai

  • Legnagyobb hátrányaként a hőtárolás hiánya emelhető ki. A hőtárolás fokozható például két réteg gipszkartont felszerelésével, nagyobb aljzatbetonnal, vagy a belső falak elé emelt tégla előtétfallal. Megfelelő tájolással, nagyobb ereszkinyúlással, árnyékolókkal elérhető a kellemes nyári hőérzet.
  • További hátránya, hogy az építési munka szerelő jellegű, tehát szakértelem kell hozzá. Pontos kivitelezés esetén lesz olyan tulajdonságú az épület, mint a katalógusból kiválasztott készház. Rossz kivitelezés esetén fordulhat elő, hogy megereszkedik a mennyezet hőszigetelése, az épület hőhidas lesz és penészedni kezd.
  • A rovarok szeretnek beköltözni a réteges falazatba, de ez az építőanyagok megfelelő kezelésével megelőzhető.

Könnyűszerkezetes házak tervezése, építése

A megrendelők választhatnak gyorsabban kivitelezhető típustervek (megtervezett) közül vagy dönthetnek az egyedi tervezés mellett. A tervező megtervezi a ház típusát, méretét, beosztását. Ezt követi az engedélyeztetés. Az épületet úgy érdemes a telken elhelyezni, hogy a főbejárat a kapu felől, míg a nappali, a terasz a napos, azaz déli - dél-nyugati vagy dél-keleti oldalon legyen.

Egy átlagos 80-140m2 családi ház esetében javasolt a kiszögelésektől, tornyoktól mentes téglalap, négyzet alaprajzot választani, mert könnyebben berendezhető és kedvezőbb kivitelezési költségű.

Építés főbb lépései (helyszínen szerelt)

  1. Betonalap és aljzat elkészítése: vasalt fogadóbeton vízszigetelő lemez elhelyezése a falak alá
  2. Gépészeti alapszerelés a fogadóbeton alá
  3. Teherhordó falak felállítása: a tervek szerint elkészülnek a falak - a szerkezetet előkezelt fa vagy acél gerendákból állítják fel. A gerendák közé kőzetgyapot kitöltő kerül, ezután a belső falszerkezetre párazáró fólia
  4. Tetőszerkezet ácsolása, majd tetőfedés
  5. Ereszcsatornák elkészítése
  6. Mennyezet hő- és hangszigetelése, valamint mennyezettartó lécváz készítése: belső falak hangszigetelése
  7. Villanyszerelés, alapvezetékek és dobozok elhelyezése, fűtésszerelés és fűtésrendszer kiépítése
  8. Nyílászárók (ajtó, ablak) beépítése
  9. Gipszkarton egyrétegű belső burkolat elkészítése
  10. Külső fal szigetelése
  11. Épületen belüli víz- gázszerelés, (kád, mosdó, WC kádtöltő, mosdó, mosógéptöltő csaptelepek)
  12. Belső falak, mennyezetek glettelése, festése
  13. Homlok, orom, ereszdeszkázat festése
  14. A homlokzati felületképzés nemes vakolattal, lábazat vakolása
  15. Belső teli ajtók beépítése
  16. Padlóburkolat készítése
  17. Fűtésszerelvényezés: radiátorok, kazán
Németh Mónika
Németh Mónika

A sport segít a testi-lelki egyensúly elérésében, hogy a legtöbbet hozzam ki magamból a munkámban, ami számomra nagyon fontos. Fontosnak tartom az egészséges életmódot és azt, hogy a már megismert és elsajátított dolgokat másokkal is megosszam.