Mit tegyünk, ha elromlik a mosógép

Mit tegyünk, ha elromlik a mosógép

A hétvégéket alig várjuk, pedig néha fárasztóbbak, mint az egész addig eltelt munkahét egybevéve… talán mert túl sokat várunk a szombattól és a vasárnaptól? Persze a pihenést könnyen elronthatja, ha az egyik fontos háztartási gép feladja a szolgálatot.

Ki ne ismerné azt a helyzetet, amikor a hajnalban, álom és ébrenlét határán kikalkulált naprendünk első fázisaként ébredés utáni első dolgunk, hogy a szennyest betömködjük a mosógép dobjába?

Még csipás szemmel tekerünk a programtárcsán, és hunyorogva nyomjuk be a startot, a fehérrel kezdve, mialatt a sötét szennyes a lábunknál tornyosul, ahogy odahajigáltuk böngészés közben, egy-egy közé tévedt fehérnemű érdekében. Ha jól számoltuk, úgy ebéd előtt végez is az első adag mosás, és egy gyors teregetést követően a következő adag valamikor ebéd után már fel is kerülhet a szárítóra - hurrá szabad a délutánunk!

Száradni, de hogyan?

Persze teregetés közben mindig eszünkbe jut a kísértés, hogy szárítógéppel még ezt az időt is megspórolhattuk volna. De aki ismeri a szépen száradt teregetett ruha friss illatát, meg azt a jó kis öblítő szagot, ami közben átjárja az egész lakást, az nehezen veszi rá magát a könnyebb útra.

A szárítógépet leginkább az aprók ruhaneműknek ajánlják, aminek túl pepecs munka a kiaggatása. Bár a teregetés időnként már-már művészet, ahogyan az ember képes egy adott hosszúságú huzalt a legoptimálisabban beteríteni, ilyenkor az apróknak mindig jut egy zokninyi, bugyinyi, melltartónyi felület.

A remény romjain

Legyen akár LG, vagy Indesit, vagy bármilyen más márka, a kritikus pillanatokban mégis ugyanúgy csalárdul cserben tud hagyni a masinánk. Az elromlott mosógép szerelése pedig nem kimondottan tipikus házimunka. Ha mosógép csak leáll a program alatt, vagy furcsa hangokat hallat működés közben, netán váratlanul ömleni kezd belőle a víz, a legjobb, amit tehetünk, hogy kihívunk egy mosógép szerelőt.

De ha még garanciális időben történik a baj, akkor szakszervizhez forduljunk. A szabad délutánunk pedig - a kozmetikusba, fodrászba, és délutáni szunyókálásba vetett reményeinkkel együtt - úgy hullik szét, ahogyan hamarosan a mosógépünk a szerelők kezei között.

Ha leállt a gép, érdemes elsőször az áramforrást, illetve a levert biztosítékot ellenőrizni. Ha ez rendben, az elöltöltős gépeknél fontos, hogy ne nyissuk ki az ajtót, amíg áll a víz a dobban. Ha a leállást a dob elakadása okozta, célszerű a ruhákat kipakolni, és óvatosan megmozgatni a dobot. Ha megtaláljuk az akadást okozó tárgyat, annak eltávolítása után elindíthatjuk újra a félbehagyott mosást, de ha ezzel sem jártunk sikerrel, marad a segélykérő telefon.

Zoknimanók

A mosógép rejtett zugai számos meglepetéssel tartogatnak. Az első, amit a kihívott szerelők szemügyre vesznek, az a pici kis csapóajtó a gép hátulján-alján, ami mögött titkos rekesz lapul, és ami elveszett gombok, zsebekben felejtett aprópénz, elsiratott fél pár fülbevaló, és rejtélyesen megszökött fél pár zokniknak adhat búvóhelyet. A szerelők tudják a zoknifetisiszta kismanók titkait…

Nagyanyáink idejében

Óhatatlanul felmerülhet bennünk a kérdés, vajon anyai ági női felmenőink az 1980-as évekig ugyan hogy tudtak az idejükkel és energiáikkal úgy gazdálkodni, hogy a munka, házasság, gyereknevelés, takarítása, és mindennapos főzés mellett még a heti nagymosást is el tudják látni? Teknővel, mosószappannal, súrolókefével. Ki tudja, talán ezért voltak nagyobb becsben azok a ruhák, és azok a nők is.

Sebestyén Diána
Sebestyén Diána

Nyitott szemmel járom a világot, megélem a mindennapok pillanatait, az összegyűjtött tapasztalataimat olvasóimmal megosztom.