Duguláselhárítás házilag – tippek, trükkök a mindennapokra

Duguláselhárítás házilag – tippek, trükkök a mindennapokra

Eldugult lefolyók mindennap keletkeznek. Velünk is előfordulhat, hogy otthon ér ilyen meglepetés, és ha meg szeretnénk kímélni magunkat egy jelentősebb kiadástól, először vessünk be pár házi praktikát!

Nézzük a tudnivalókat.

Használati tárgyaink, melyek alapvető igényeinket elégítik ki – például mobiltelefon, gépkocsi, különböző elektronikai cikkek -, szerves részét képezik hétköznapjainknak, és bizony komoly problémákat, nem kívánatos plusz feladatokat idézhet elő az, amikor egyik napról a másikra felmondják a szolgálatot.

Egy dugulás sajnos mindig rosszkor jön

A rendszeres karbantartás és ellenőrzés, ellenőriztetés nagyban hozzájárul ahhoz, hogy ezt megelőzzük. Azonban vannak helyzetek, amelyekre még a legnagyobb odafigyelés mellett sem lehet felkészülni.

Egy eldugult lefolyó például számos kellemetlenségnek lehet a kiváltó oka. Talán nem kell magyarázni, hogy mind a mosogató, mind a vécé mennyire nélkülözhetetlen berendezések.

Amennyiben akár csak néhány órára is elromlanak, nehezen találunk gyors pótmegoldást. Szerencsére nem kell egyből a telefon után nyúlni, ha ilyen helyzettel állunk szemben, hiszen bizonyos házi praktikákkal elejét vehetjük annak, hogy borsos árú szolgáltatásokat vegyünk igénybe.

Otthoni házilagos megoldások

Ahhoz, hogy saját kezűleg hárítsunk el egy ilyesfajta problémát, nem lesz szükségünk drága és nehezen beszerezhető eszközökre – ha ellátogatunk egy barkácsboltba, szupermarketbe, akkor egész biztosan sikerrel fogunk járni.

Tippek fürdőszobai dugulásra

Ha WC duguláselhárításról van szó, akkor ami talán mindannyiunknak elsőre eszébe jut, az a vécépumpa. Itt nem muszáj a legdrágábbat választani, azonban a legolcsóbbat sem érdemes, mert ha silány az anyag minősége, akkor nem fogja bírni a strapát, és lehet, hogy már az első mozdulat után feladja a harcot. Egy másik megoldás a csőgörény, amely több méretben is kapható.

Ahhoz, hogy alkalmazni tudjuk, először is el kell távolítani a szifont, majd a csőgörény spirálját be kell tolnunk a falban lévő lefolyócsőbe. Ezzel az opcióval már nagyobb esélyünk van a probléma elhárítására, mint a vécépumpával. Ha pedig otthon is kikeverhető „varázsszerekre” gondolunk (van aki a forró vízre, ecetre, szódabikarbónára, megint mások a boltban kapható lefolyótisztítókra esküsznek), érdemes kipróbálni többet, ha az első nem válik be – a költségük általában minimális, hiszen a legtöbb háztartásnak ezek a szerek eleve alapkellékeik.

A fürdőszobai dugulások (ide értve még a fürdőkád, a mosdókagyló, a mosógép lefolyóját is) hátterében többnyire nagy mennyiségű szennyvíz, kosz, haj, illetve rossz minőségű mosópor lerakódásai állnak.

Konyhai dugulások javítása

A konyhai dugulás már egy másik terület. Itt van ugyan a lefolyón egy szűrő, ám a lyukai rendszerint nem szita-sűrűségűek, így könnyedén lejuthat nagy mennyiségű zsír, ételmaradék. A dugulások túlnyomó többségében ezek nagy mennyiségű megszilárdult lerakódása okozza. Sokszor elegendő, hogyha szétszereljük a szifont, majd alaposan kitisztítjuk, átmossuk.

A szódabikarbóna és az ecet mellett itt még kipróbálhatjuk a trisót és a bóraxot is, melyek a lefolyóba kerülve átmossák a csöveket. Hatékonyságuk persze a dugulás mértékétől is függ. A duguláselhárító spirál itt is bevethető.

Hogyha egyik módszer sem vált be rövid időn belül, akkor már érdemes duguláselhárító szakembert hívni, hiszen - bár olykor több ezer forint egy beavatkozás – az állapotfelmérés általában ingyenes.

Pintér Dominik
Pintér Dominik